vacasiones sueños

Odkazy

Co určitě navštívit a neminout:

Ciudad de México - ZócaloTěžké doporučovat jen pár míst. Tento odstavec budu průběžně doplňovat, protože bych na něco určitě zapomněl...

Téměř všichni dobrodruzi začínají svojí pouť po Mexiku v jeho hlavním městě. Takže je zbytečné psát , že nenavštívit tento 20 až 25ti miliónový kolos by byl hřích. První doporučení tedy je Ciudad de México [ url ].

Nedaleko Mexico City je opět veliká škoda nenavštívit Teotihuacán [ url ] neboli místo, kde se lidé stávají bohy. Dostává tedy od nás doporučení číslo dvě.

Ixtapa - pláž PalmarCestovatelé většinou míří na svých putování směr jih, dalším místem, který bych chtěl doporučit je pobřeží jižního Mexika, ne však tuctové Acapulco [ url ], které zkušenému dobrodruhy krom skokanů Clavadistas nic nenabídne, ale když už tak raději pobřeží státu Oaxaca a letoviska Puerto Angel a Puerto Escondido. Pozor však v této oblasti na zvýšenou kriminalitu, která zde je zřejmě způsobená chudším klimatem obyvatelstva států Oaxaca a sousedního Chiapasu. Pro ty z vás, kteří mají na cestování po Mexiku opravdu hodně času a chtějí poznat i něco z té luxusnější sorty jihozápadního Mexika je určené místo Ixtapa - Zihuatanejo, kde se však najde při troše hledání i levné a pohodlné ubytování.

Další zastávkou ve státě Oaxaca, kterou byste neměli minout je stejnojmené hlavní město s nedalekým Monte Albánem. Z této oblasti pochází jedna z vejvýznamějších osobností novodobého Mexika - Benito Juárez, který po celou dobu svého života hájil práva indiánů a prosadil zemědělské reformy. V okolí města nezapoměňte navštívit Arbol de Tule, údajně nejvetší strom na světě starý přes 2 000 let a opět doporučení pro ty z vás, kdo mají času na cestování trošku víc - celé údolí Tlacolula.

Palenque - pohled od vstupu k Chrámu nápisůSousední stát Chiapas patří k těm nejchudším v celém Mexiku. Nabízí ale pro cestovatele místa, které by byl přímo hřích minout. Tím pomyslným Nr. One jsou bezpochybností ruiny naleziště Palenque [ url ]. Navštívit musíte také nedaleko umístěnou kaskádu vodopádů Agua Azul a Misol-Ha (30ti metrový vodopád ukrytý v deštném pralese). Za návštěvu rozhodně stojí i hlavní městu Chiapas koloniální, v roce 1528 Španěly vystavěný San Cristóbal de las Casas.

 Při cestování po Chiapas snad jen poznámku - jednou se nám stalo, že nám přes cestu zatarasila průjezd skupinka ozbrojených místních partyzánů, tzv. Zapatistů a po zaplacení "mýtného" cca 100 pesos, nás pustili dál. Stalo se nám to pouze jednou, protože jinak narazíte spíše na skupinky vojenských hlídek, které od nepokojů v tomto státě jsou tu na denním pořádku.

Nesmí vás to ale odradit k návštěvě, protože alespoň tak můžeme pomoci tomuto chudému regionu a navíc byste se ochudili o jedno z nejkrásnějších míst Mexika. Pokud budete cestovat autem snažte se vyhnout noční jízdě mimo hlavní tahy a mimo "partyzánů" pozor!!! na neosvětlená auta a projíždějící vesnice, kde si běžně hrajou děti podél silnic a v šeru, nebo tmě opravdu jsou vidět až na poslední chvíli.

TulumV sekci co navštívit nesmí chybět poloostrov Yucatán. Výčet míst tohoto ráje začnu na jeho samé jižní hranici se státem Belize, kde je hlavní město státu Quitana Roo - Chetumal, které samo o sobě nenabízí nic převratného, stojí ale za návštěvu nedaleká vesnice Bacalar s přírodní nádrží Cenote Azul (jméno dostala po azurově modré vodě) popřípadě Laguna de Siete Colores. Cestou na sever do známého letoviska Cancún, nesmíte minout málé město Tulum, kde se nacházejí malé naleziště, které samo o sobě nic převratného nenabízí (jedná se o sídelní útvar Máyů pocházejícího z doby cca 12. století), co vám ale dá je úžasný kontrast historických památek se scenérií pobřežím Karibiku a dle mého názoru jednu z nejkrásnějších pláží Mexika. Takže si nezapomeňte vzít do areálu ručník a plavky.

X-caretBudete-li po silnici číslo 307 cestovat dále na sever narazíte na zábavný park Xcaret. Jedná se o takový mexický "Disneyland", který vás bude stát nějakou tu kačku, respektive US $, který je tu snad (?) už uznaným platidlem. Pro ty z vás, kteří se chtějí na jednom místě vyfotografovat s papušky Ara, potápět se v jeskyních, procházet se motýlí farmou, při večerní show se ponořit do historie celého Mexika nebo jen plavat s delfínem a hlavně nemá problém utratit za 4 členou rodinu cca 500 US $ (vstupné pro dospělého zahrnující oběd formou švédského stolu - výběr z několika restaurací v areálu a malé občerstvení (2x) ve stáncích podél cest stálo 90 US $, děti měly vstupné cca o 30% nižší, platí se však některé atrakce uvnitř a u např. plavání s delfínem pokud nebude ranní ptáče, nemáte šanci se na něj zde bez objednání ani dostat) je to to pravé místo na alespoň dvoudenní relax, pro ostatní dobrodruhy místo, kterému by se měly obloukem vyhnout. Pro milovníky šnorchlování nabízí stejná společnost provozující Xcaret nedaleko umístěnou přírodní rezervaci Xel-Ha, která nabízí navzájem propojenou řadu lagun obklopenými skalisky a jeskyněmi. Další zastávkou v putování může být po Cancúnu druhé největší rekreační středisko Playa del Carmen, kde mimo krásné pláže, poměrně rušné ulice Quinta Avenida je i přístaviště s trajektem na nedaleký ostrov Cozumel - jedno z údajně nejlepších míst na světě na potápění.

Cancún příjezd do zóny hotelů.Nejznámějším, nejrušnějším a podle mně i nejošklivějším místem Mayské riviéry je město Cancún. Místo, kde díky přímému spojení s Evropou (v zimě dokonce i s ČR) mnozí dobrodruzi, ale i koupáci začínají své první krůčky po Mexiku. Toto město dvou tváří (zona hotelera vs. starý Cancún) je vlastně uměle vytvořené středisko z původní malého ospalého města, které mělo za úkol přilákat zahraniční turisty, což bezezbytku splnilo a dnes je Isla Cancún, Isla Mujeresjak se jinak zóna hotelů nazývá, plný zahraničních hotelových řetězců a Američanů, Kanaďanů, Němců, Britů a .... také Čechů a hlavně US $. Nám osobně Cancún, krom úžasného koupání na úžasné pláži plné turistů, nic nedal.

To se ale nedá říct o nedalekém ostrově Isla Mujeres, které jako by trochu leželo na kraji zájmů zahraničních turistů a žije si svým vlastním trošičku ospalým životem. Tento pidi ostrůvek lemovaný opět úžasnými plážemi y bílého písku určitě stojí za návštěvu. Trajekty, popřípadě lodní výlety (takové malé lodní taxi), odjíždějí z Cancúnu nedalekého (v pohledu skoro předměstí) města Puerto Juárez.

Při návratu do vnitrozemí Yucatánu nezapomeňte navštívit alespoň jednu z mnoha Cenote. Přírodních nádrží, jeskyní, kde se dá i vykoupat a takto prožitý zážitek je prostě neopakovatelný. Jednu z mnoha, kterou můžu doporučit je Cenote de Dzitnup nedaleko města Valladolid a vlastně i nedaleko dalšího bodu našeho putování Chichén Itzá [ url ]. Nejzachovalejší a nejrozsáhlejší Mayská památka na poloostrově Yucatán přitahuje davy turistů, kteří si nejchtějí nechat ujít její hlavní atrakce - El Castillo, Chrám válečníků, Observatoř, Míčové hřiště... Nejvíce návštěvníků zde potkáte v době rovnodenností, kdy je na hlavní pyramidě El Castillu patrný úkaz putování paprsku slunce po hraně. Tento úkaz si ale můžete prohlédnout každý den, při jeho umělé expozici večer při setmění. Chichén Itzá je i územím prodejců suvenýrů, nesmí Vás proto odradit. Vězte, že tyto krásné řemeslné výrobky, někdy živí i celé rodiny... Nenechte se ale zbytečně okrást a hrajte s obchodníky hru, kdo dá méně [maska na parkovišti u Cenote cca 100 Pesos /stejná (velikostí a kvalitou) v Chichén Itzá 200 Pesos]. Samozřejmostí je, pokud mluvíte Španělsky, hádejte se v této řeči. Pro anglicky mluvící turisty mají i tady ceny poněkud vyšší.

Letecké společnosti létající do Mexika:

Evropa

Z ČR žádný přímý let pravidelně nelétá, v zimní letovém řádu nabízí přímé lety do Cancúnu české cestovní kanceláře. Létá se se společností ČSA s letadlem Airbus A310, který není určen pro dálkové lety, ale je schopen uletět celou cestu i bez mezipřistání (alespoň tu zpáteční). Další společností operující charterové lety je společnostt Travel servis, která ovšem do Cancúnu létala s letadlem Boeing 737, který je absolutně nevhodný pro dálkové lety - málo místa, minimálně jedno mezipřistání.

Společnosti nabízející lety z Prahy s přestupem na nějakém velkém letišti v Evropě. Ceny se pohybují od 10,000,- (akce 2x do roka) až po 27,000,- (cca týden před odletem) s průměrnou cenou kolem 19 až 20,000,-

Lufthansa nabízí každý den let s přestupem na letišti ve Frankfurtu. [hodnocení letu - 4/7 (první číslo je počet letů se společností, druhé spokojenost = 1 nejhorší 10 nejlepší]

KLM létá každý den přes své domovské letiště v Amsterdamu. [hodnocení letu - 2/9 (první číslo je počet letů se společností, druhé spokojenost = 1 nejhorší 10 nejlepší]

Se společností Air France se dostanete do Mexika přes letiště Charles de Gaulle v Paříži dokonce 3 x denně (jednou je let operován partnerem z aliance AeroMexico). [hodnocení letu - 4/9 (první číslo je počet letů se společností, druhé spokojenost = 1 nejhorší 10 nejlepší]

Iberia operuje lety přes svůj HUB v Madridu.

British Airways létají přes londýnské letiště Heathrow myslím 3 x za týden.

Delta občas má zajímavé ceny pes letiště JFK, Newark v New Yorku. Většinou ale letenky v akci jsou směřované opět přes některé evropské letiště (Paříž, Londýn, Frankfurt, Mnichov, Zurich...)

Condor - charterová společnost nabízí přímé lety z Německa do Cancúnu, zvláště v zimním období se dají koupit za velmi příznivé ceny.

USA, Kanada

Z Kanady létá do Mexika přímo Air Canada, další alternativa je přestup přes některé z měst USA (NY, Houston, Charlote...). Letadla Air Canada létají jak do hlavního města Mexika, tak na Yucatánský poloostrov (Cancún, Conzumel) a dále i dalších měst. [hodnocení letu - 1/9 (první číslo je počet letů se společností, druhé spokojenost = 1 nejhorší 10 nejlepší]

Z USA létá do Mexika velké množství společností. Přímé lety jsou snad ze všech větších měst (NY, Washington, Houston, L.A., San Francisco, Miami, Denver ....). Letadla v Mexiku přistávají jak v Mexiko City, tak v dalších městech Cancún, Acapulco, Monterrey, Tijuana a myslím, že i v Méridě jsem jednou viděl check-in do USA.

Jak vyhledat letenku - vyhledávače letenek

Před plánováním samotné cesty je dobré sledovat jednotlivé akce. Ty se néjlépe sledují na stránce akčních letenek. Při nákupu letenky je dobré využít nějakého "překupníka". Mezi ty nejzdatnější co do ceny a počtu prodaných letenek v České republice patří zejména společnost Student Agency, dále Letuška. Využít můžete i portál Pelikán, kde stále platí slevový kód akcniletenky.com. Ze zahraničních internetových prodejců je nejznámější stránka expedia.com, která má německou, americkou nebo třeba australskou mutaci a je dobré při hledání letenek zkouknout všechny. Ceny se díky kurzovému rozdílu mohou lišit až o tisíce.

Důležité instituace (velvyslanectví ...):

Velvyslanectví České republiky v Mexiku:

Adresa:

Courier 22 - Col. Nueva Anzures - Del. Miguel Hidalgo - C.P. 115 90 México - Distrito Federal

Tel: 0052 55 5531 2544 Fax: 0052 55 5531 1837

Email: mexico@embassy.mzv.cz 

Zobrazit na mapě

Velvyslanectví Mexika v České republice (Embajada de México en Praga):

Adresa:

V Jirchárích 151/10, 110 00 Praha 1

Tel: 00420 283 061 530 Fax: 00420 233 550 477 

Email: embamex@rep-checa.cz

Zobrazit na mapě

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.